12.2 C
Belgrade
četvrtak, april 25, 2024
Naslovna Blog

Er Srbija prevezla milion putnika od početka godine

0
Er Srbija

Er Srbija je danas, 25. aprila, prevezla milionitog putnika u 2024. godini. Taj rezultat srpska nacionalna avio-kompanija zabeležila je dve nedelje ranije u odnosu na 2023. godinu, kada je milion prevezenih putnika zabeleženo 8. maja

„Prethodna godina bila je veoma uspešna za nas, a do sada ostvareni rezultati pokazuju da je i 2024. godina krenula dobro. Milion prevezenih putnika za nešto manje od četiri meseca predstavlja izuzetan rezultat na koji možemo biti ponosni. Milion puta hvala svim putnicima koji su nam ukazali poverenje. Njihovo zadovoljstvo je naš najvažniji prioritet i u skladu sa tim nastavićemo sa posvećenim radom na unapređenju usluga“, izjavio je Jirži Marek, generalni direktor Er Srbije.

Er Srbija će tokom letnje sezone u redovnom i čarter saobraćaju leteti do više od 90 destinacija širom Evrope, Azije, Afrike i Severne Amerike. Pored matičnog aerodroma „Nikola Tesla“ u Beogradu, srpska nacionalna avio-kompanija leti i sa niškog aerodroma „Konstantin Veliki“ i međunarodnog aerodroma „Morava“ kod Kraljeva.

Srpska nacionalna avio-kompanija je u 2023. godini, u redovnom i čarter saobraćaju, prevezla ukupno 4,19 miliona putnika, što je treći najbolji rezultat u istoriji dugoj skoro 97 godina. Sa tri međunarodna aerodroma u Srbiji – matičnog beogradskog, kao i niškog i kraljevačkog, Er Srbija je realizovala više od 45.000 letova, odnosno 44 odsto više u poređenju sa 2022. godinom.

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

Gault&Millau gastronomski vodič 2024 – Srbija slavi vrhunac kulinarstva

0

Ugledni gastronomski vodič „Gault&Millau“ u saradnji sa Turističkom organizacijom Srbije na svečanoj ceremoniji, 24. aprila, u hotelu Hayatt Regency u Beogradu, je proslavio vrhunske restorane i kulinarske talente širom Srbije. Ova godišnja manifestacija, koja predstavlja vrhunac u svetu gastronomije, okupila je elitu kulinarstva i gastronomskih entuzijasta iz zemlje i regiona

„Gault&Millau“ predstavlja vodič kroz izuzetnu kulinarsku ponudu Srbije, a „kape“ su dodeljivane u različitim kategorijama koje ističu vanredne talente i vrhunske restorane u domenu gastronomije.

Na samom početku promocije gastronomskog vodiča „Gault&Millau“ prisutnima su se obratili direktorka „Gault&Millau“ Srbija gospođa Mira Šemić, direktorka Turističke organizacije Srbije Gospođa Marija Labović i pomoćnica ministra turizma i omladine Dunja Đenić.

Najviše „kapa“ dodeljene su restoranima Fleur de Sel, Langouste, Salon 1905, Enso, Homa, JAM – Just A Maestro, La Pista, Project 72 Wine & Deli, Restoran 27, Restoran GIG, The Square koji su se istakli svojom izvanrednom kreativnošću, kvalitetom hrane i usluge. Ti restorani su postali sinonim za gastronomsku izvrsnost i ugled srpske kuhinje.

Uz to, nagrade su dodeljene i u šest pojedinačnih kategorija:
Najbolji somelijer: Ovaj prestižni naslov dodeljen je stručnjaku Predragu Gavriloviću (Legat 1903) čija je strast prema vinu i veština uparivanja vina sa jelima oduševila žiri.
Najbolji POP: Ova kategorija prepoznaje „PRETOP“ u Zemunu koji je osvojio srca javnosti svojom autentičnom atmosferom i ukusnim, pristupačnim jelima.
Najbolji poslastičar: Vrhunski poslastičar Zdravko Gavrilović (Hotel Square Nine) koji je bio u fokusu ove kategorije, prepoznat je po svojoj maštovitosti i izvanrednim slatkim kreacijama.
Mladi talenat: Ova nagrada je dodeljena mladoj kulinarskoj nadi Anđeli Risimić (Restoran Salon 5 A) koja se istakla svojom inventivnošću i veštinom u kuhinji.
Šef tradicije: Nagrada za Zoranu Mrenjicu (Salaš kod stare dunje) koja je najbolje predstavila tradicionalnu srpsku kuhinju, poštujući autentične recepte i tehnike kuvanja.
Šef budućnosti: Ova nagrada je dodeljena šefu Urošu Ivoševiću (Restoran GIG) koji je svojom inovativnošću i vizijom osvojio žiri, predstavljajući budućnost gastronomije.
Šef godine: Prestižna titula koja je dodeljena šefu Nikoli Stojakoviću (Fleur de Sel) čiji su rad, kreativnost i doprinos gastronomiji bili izuzetni tokom protekle godine.

Ovogodišnji „Gault&Millau“ događaj nije samo bio prilika za proslavu vrhunske gastronomske scene u Srbiji, već i platforma koja promoviše kulinarsku kulturu zemlje i inspiriše nove generacije kulinarskih stručnjaka.

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

Foto: Peter Irman

Revolucija u ugostiteljstvu, od bezalkoholnog do funkcionalnog pića

0
Funkcionalno piće energetsko piće
Photo: Unsplash/Elsa Olofsson

Bezalkoholna pića, uključujući funkcionalna pića, su u poslednjim godima sve poplarnija zahvaljujući zdravstveno osvešćenoj javnosti. Danas je zdravlje na ceni, i dobro raspoloženje više ne zavisi od alkohola

Kako se sektor sa bezalkoholnim pićem sve više razvija, kompanije uključene u proizvodnju razmišljaju krajnje nekonvencionalno, pa su nova pića odraz takve politike. To se pre svega odnosi na zdravlje konzumenata, umesto da se osećate gore nakon pića, oni žele da se osećate zdravije.

Od pandemije, bezalkoholne opcije se sve više nalaze u barovima i supermarketima širom sveta, jer konzumacija alkohola među mlađim ljudima drastično opada. Pored svih bezalkoholnih koktela ili piva, pojavila su se i nova bezalkoholna pića za koja se tvrdi da poboljšavaju zdravlje.

U tom trendu se pojavilo i novo piće, koje nazivaju funkcionalnim pićem, koje sve više uzima udeo u globalnoj prodaji na tržištu. Za njega proizvođači kažu je dobro za zdravlje i da deluje blagotvorno na čula potrošača. Funkcionalna pića sada čine oko 10% ukupnog američkog tržišta bezalkoholnih pića.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Three Spirit (@threespiritdrinks)

Šta je funkcionalno piće?

Definicija funkcionalnog pića (functional drink) nije jednostavna, i proizvođači obično kažu da je to prosto rečeno piće koje „nešto radi“. Neka od najstarijih funkcionalnih pića uključuju čaj, kafu i alkohol. Međutim, nova definicija bezalkoholnog pića odražava rastući trend uključivanja sastojaka koji su često biljni i biljnog porekla, za koje proizvođači kažu da nude zdravstvene prednosti i energiju.

Danas funkcionalna pića prevazilaze vitaminske ili energetske napitke. Takva pića se pojavljuju u supermarketima i specijalizovanim radnjama sa sve egzotičnijim sastojcima i marketingom usmerenim na dobrobit organizma, jer je to sada industrija vredna više milijardi dolara. U pitanju su pića koja na prirodan i zdrav način „bustuju“ raspoloženje.

Kompanija Three Spirit sa sedištem u Londonu proizvodi bezalkoholna pića sa više od 60 sastojaka, uključujući guayusa, biljku sa kofeinom iz ekvadorske prašume i šisandru, bobicu iz Mongolije ili istočne Rusije. Za te sastojke tvrde da oponašaju osećaje opuštenosti i društvenog prihvatanja, osećaje koji obično dolaze nakon konzumacije alkohola.

Pored toga, novo funkcionalno pivo pod nazivom Collider, sadrži sastojke kao što su pečurke Lion’s Mane, ashwagandha (koren zimzelene biljke) i aminokiseline iz zelenog čaja. Ovo piće ima sličan ukus piva ali nema štetne nuspojave.

Zdravije navike, manje mamurluka

Porast funkcionalnih pića i drugih alternativa alkoholu usklađen je s decenijama dugim pomakom prema zdravijim navikama. Na osnovu istraživanja Euromonitor-a, očekuje da će globalna prodaja funkcionalnih pića rasti 7% svake godine do 2027.

Bezalkoholna funkcionalna pića posebno dobro prolaze kod osoba od 18 do 25 godina, navodi Euronews. Njihova forma druženja ne podrazumeva barove, noćne klubove i slično. Oni se ili okupljaju na putovanjima, u kućnim uslovima ili su individualci, provode dosta vremena sami.

I stariju publiku sve privlače bezalkoholna funkcionalna pića, zbog njihovih složenijih ukusa. Kažu da se tako mogu osetiti sve arome i ukusi, za razliku od alkoholnih pića, posebno žestokih. Njima takođe i odgovara to što nema mamurluka i loših efekata koji ostaju nakon ispijanja alkohola.

Vrhunska francuska gastronomija za 40 evra, saznajte više.

U borbi za svakog kupca dozvoljena su sva sredstva, pa je na svakom da sam odluči kakvo će piće izabrati. Funkcionalna pića, bilo da su samo trend, najavljuju promene u društvu, i kao takva ih treba prihvatiti. U ostalom, ukusi su različiti i različitosti ne treba osuđivati.

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

Prolećni porodični odmor u zagrljaju netaknute prirode

0
Terme Sveti Martin

Prvomajski i prolećni praznici su nam pred vratima. Dolazak toplih dana poziva na razne aktivnosti na otvorenom usred zelenila predivne prirode koja se budi. Priuštite sebi i svojim najdražima zdravu porodičnu zabavu i krenite na aktivan odmor na sever Hrvatske u Prvi Healthness resort u Evropi – Terme Sveti Martin. Donosimo vam pet sjajnih razloga zašto bi ovog proleća trebalo posetiti upravo ovu zelenu destinaciju

Terme Sveti Martin

Dobre vibracije za dobar osećaj  – savršena kombinacija zdravlja, sreće i opuštanja

Pobegnite od užurbanosti svakodnevnog života i priuštite sebi nekoliko dana čistog opuštanja u Termama Sveti Martin. Smeštene u srcu Međimurja, regije koja je poznata i kao cvećnjak Hrvatske, ove terme nude sve što je potrebno za kratak predah usred mira i tišine. U Termama Sveti Martin pobrinuće se za jačanje vašeg fizičkog i psihičkog blagostanja. Zaboravite na stres i prihvatite niz pažljivo skrojenih usluga osmišljenih za odmor, opuštanje i uživanje u jedinstvenom velnes centru koji osim ručno rađenih tretmana nudi i poseban Family Wellness termin, tokom kojeg možete zajedno sa svojim najmlađima uživati u blagodetima Sveta sauna.

Terme Sveti Martin

Raj za gurmane  – obilje lokalnih, domaćih i zdravih delikatesa

Razmazite svoje nepce kuhinjom koja sljubljuje tradiciju i inovacije. Ovde se nabavljaju najsvežije lokalne namirnice za pripremanje jela koja pršte ukusima, od klasičnih međimurskih specijaliteta do modernih zdravih jela. Svaki zalogaj je putovanje kroz bogatu kulinarsku baštinu kraja, jer su upravo ove Terme nadaleko poznate po svojoj saradnji sa lokalnim i domaćim porodičnim imanjima. Vođeni politikom „u 24 sata od vrta do stola“, na buffetu ćete pronaći uvek sveže, sezonske i zdrave namirnice, kao i jela koja će vas ukusom vratiti u detinjstvo, jer su baš onakva kako su naše bake kuvale.

Terme Sveti Martin

43000 godine stara termalna voda  – zdravlje iz dubina drevnog Panonskog mora

Zakoračite u umirujuće termalne bazene i pustite da lekovita voda učini svoju magiju. To nije samo kupanje – to je posebno iskustvo koje podmlađuje i telo i um. Dok uranjate u toplinu, osetite kako se stres topi i napetost nestaje. Unutrašnji bazenski kompleks Termi Sveti Martin nudi obilje onog dobrog osećaja u telu upravo zbog svoje blagotvorne termomineralne vode, podsetnik na drevno Panonsko more koje se na ovim prostorima nalazilo u davnim vremenima. Uronite u umirujući zagrljaj tople vode bogate lekovitim mineralima koji imaju pozitivan učinak na vaš organizam. Svaki trenutak proveden na ovim bazenima potaknuće vas da se osećate obnovljeno i blistavo.

Aktivna destinacija – skrivene lepote zelene destinacije

Uronite u prekrasnu lepotu međimurskog krajolika kojeg bezbrižno možete istraživati na dva točka sa celom porodicom. Vinorodni brežuljci, bujni voćnjaci i vijugava reka Mura, čekaju vas dok prelazite preko 700 kilometara slikovitih biciklističkih staza. Ovde ćete pronaći ponešto za svakog, od težih i zahtevnih staza za profesionalce do laganih i opuštajućih za one željne sporog uživanja. Istražite prirodu i otkrijte skrivene dragulje poput prekrasnih pogleda s Mađerkinog brega ili bezvremenskog šarma Mlina na Muri. Ne propustite da probate neka od najboljih međimurskih vina u nekoj od brojnih vinarija duž Međimurske vinske ceste i obavezno napravite fotku sa veličanstvenim jelenima na farmi Perhoč.

Terme Sveti Martin

Prvomajske tradicije i festival vina – tradicija u najboljem izdanju

Vratite se nakratko u prošlost i doživite čari baštine na Seoskoj olimpijadi. Pridružite se zabavi ispred Puba Potkova za Prvi maj i učestvujte u nizu tradicionalnih igara koje se neguju generacijama. A postoji li bolji način da potaknete svoj takmičarski duh od porcije domaćeg pasulja koji s ljubavlju pripremaju vredni kuvari već od ranog jutra? To je iskustvo koje obećava da će biti jednako uzbudljivo koliko i ukusno. Pridružite se i vrhunskom slavlju vina na Festivalu Urbanovo u obližnjoj Štrigovi. Prepustite se degustacijama, porazgovarajte s vinarima i uronite u fascinantan svet vinogradarstva. Uz festival od 17. do 19. maja i Dane otvorenih vrata vinarija širom Međimurja 24. i 25. maja, nema boljeg vremena da nazdravite dobrom provodu i odličnom vinu!

Probudite svoja čula, opustite se i zabavite sa celom porodicom u jedinstvenom resortu koju nudi više od običnog odmora. Bilo da se brčkate u bazenima, istražujete okolnu prirodu ili se jednostavno opuštate u velnesu, učinite prolećni odmor svoje porodice zaista posebnim!

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

Stanovnici Venecije protestuju protiv naplate ulaska u grad

0
Venecija
Photo: Pixabay/NeilMorrell

Aktivisti u Veneciji su organizovali protest protiv naplate ulaska u grad koja kreće 25. aprila, oni su istakli da žele drugačiju viziju grada koja ne stavlja turizam u prvi plan

Grupa za socijalno stanovanje zauzela je zgradu opštine u utorak ujutro, ističući transparente koji kritikuju turističku naknadu od 5 evra. Stanovnici Venecije su ogorčeni jer naplata ulaska u grad neće rešiti problem masovnog turizma.

Protestanti kažu da žele drugačiju viziju grada u kojoj su stanovnici u prvom planu, a ne turisti. To se pre svega odnosi na jednodnevne izlete na kojim veliki broj turista dolazi svakodnevno, parališući grad i narušavajući komunalni red. Venecijanci traže bolji smeštaj, bolje uslove za život a ne naknadu od 5 evra koja ne rešava ništa.

Žele viziju u čijem središtu nije turizam, već domovi i usluge za građane. Gradsko veće je namenilo skoro 30 miliona evra za popravak i preuređenje oko 500 stanova u istorijskom središtu, na ostrvima i kopnu. Pored toga, protestanti kažu da je navodno oko 2.000 nekretnina trenutno prazno. Sve više njih napušta grad u potrazi za boljim uslovima života.

Zašto su studijska putovanja važna za profesionalce u turizmu, saznajte više.

Gradsko veće je saopštilo da će prihod od naplate ulaska ići za usluge koje pomažu stanovnicima grada, uključujući održavanje, čišćenje i smanjenje životnih troškova. Međutim, kritičari kažu da to neće pomoći u smanjenju masovnog turizma koji je jedan od glavnih uzroka depopulacije Venecije.

Od prošle godine u gradu ima više turističkih kreveta nego stanovnika.

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

Biciklom kroz Bohinj

0
Bohinj bohinjsko jezero

Priznaću, možda ipak malo pretenciozan naslov za priču o vožnji biciklom kroz nekoliko sela u Bohinjskoj dolini, ali zapravo istinit. Pretenciozan zbog toga što je Bohinjska dolina velika u toj meri da ima znatno više kilometara staza i puteva za bicikle od toga što sam ja videla i prošla, ali istinit jer jesam iskusila vožnju pored jezera Bohinj, vožnju kroz prelepa sela te doline i vožnju sa neverovatnim pogledom na Julijske Alpe

A pogled je upravo ono što je meni konstantno oduzimalo dah, jer vožnja električnog bicikla nije uticala na to, s obzirom da je snaga najmanje bitna u ovoj aktivnosti. Motor je odrađivao većinu posla, a moje je bilo samo da nameštam brzine, upravljam i uživam u savršenstvu prirode koja me je okruživala.

No da krenem redom, obradovao me je poziv TU magazina na info turu kroz Sloveniju, preciznije u Ljubljanu i Bohinj. Znala sam da će obilazak znamenitosti i ugostiteljstvo hotelijera biti i više nego dovoljni za potpuni užitak, ali vožnja električnog bicikla kroz deo Gorenjske regije, ipak me je potpuno oduševila. Ne mogu još uvek da sagledam da li je nestvarna priroda, vožnja oko Bohinjskog jezera ili možda grupa ljudi sa kojom sam bila, uticala na to da mi upravo ovo bude najveći utisak celog putovanja, ali sasvim sigurno to je jedna od aktivnosti po kojoj ću se uvek vrlo rado sećati Bohinja.

Kako je sve izgledalo – okupili smo se u sedištu Pac Sports Agencije, a sve u organizaciji Hotela Bohinj. Katarina nam je vrlo jasno i strpljivo objasnila kako funkcionišu bicikli i na koji način se podešava brzina, što je bilo lako shvatiti i za nas koji nismo nikada koristili električni bicikl. Tada smo se opustili i dogovorili da možemo voziti do jednog od sela gde smo posetili tipično seosko domaćinstvo. Avantura je počela. Istovremeno je krenulo i oduševljenje. Vožnja putem pored jezera izgledala je kao bajka od samog starta, te nije taj osećaj mogao prekinuti ni po koji auto koji je prolazio pored nas. Išli smo u koloni i osim toga što sam pokušavala da napravim fotografije telefonom da bih sačuvala trenutke divote, sve vreme je bilo rezervisano za pogled ka jezeru i „hvatanju“ momenta kako bih osvestila gde se nalazim i šta radim. Jer nije bilo lako osvestiti se i shvatiti da nisam u bajci i da ne sanjam. Sve misli koje su mi prolazile kroz glavu bile su usmerene na pitanja da li pre pogledati ka bistrom i prekrasnom jezeru, da li prema Triglavu i snegom prekrivenim vrhovima Julijskih Alpa ili preslatkim građevinama na koje smo nailazili.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TU magazin (@tumagazin.rs)

Vremenom smo se udaljili od samog jezera, ali priroda je dobila nove odlike – predivna ravnica i uzan put između zelenih livada, okruženih planinskim vrhovima prekrivenim snegom. Jednostavno, pogled kao sa razglednica. Većim delom puta pratila nas je reka koja nije bila ništa manje prozirna i čista od samog jezera, jer voda je u tom mestu izgleda sa neke druge planete. Planete na kojoj priroda svojom lepotom oduzima dah, baš kao što jeste u Bohinjskoj dolini.

Posetili smo seosko domaćinstvo „Gartner“, gde smo isprobali domaći sir koji proizvode, okrepili se i vratili nazad nešto izmenjenom trasom. Cilj nam je bio da vidimo što više prekrasnih predela i živopisnih seoskih domaćinstava pored puta. Trava čini se nikada zelenija, sve vrlo uređeno i nekako nestvarno lepo. Naišli smo i na ranč „Mrcina“, gde smo zastali da se na kratko družimo sa islandskim konjima. Naravno, svaka avantura ima onaj jedan deo koji je čini uzbudljivom, te smo tako imali i peh sa jednom od bicikala na kojoj se lanac zaglavio – bez brige, pomoć je vrlo brzo stigla, te smo na licu mesta uvideli i efikasnost i ažurnost cele agencije koja organizuje sportove na otvorenom u Bohinju.

Mogu samo zamisliti kako je živopisno tokom leta, ali ne sumnjam da ću i to videti uživo. Kilometri i kilometri čekaju na mene da otkrijem lepotu Bohinja, tako da ovakav naslov više nikada ne zazvuči pretenciozno.

Tekst: Tanja Kovačević

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

Četiri hrvatske plaže proglašene najboljim u Evropi

0
Hrvatska je jedna od najtraženijih letnih destinacija
Photo: iStock

BookRetreats Summer svake godine pravi liste najboljih plaža Evrope. Osnovne kategorije po kojim ih ovaj internet portal rangira su broj sunčanih sati, bezbednost i sigurnost, popularnost, pristupačnost i kvalitet vode. Među najboljim nalaze se i četiri plaže iz našeg regiona, iz Hrvatske

Istraživanje koje je sproveo BookRetreats Summer 2024 obuhvata analizu od 200 plaža u 16 evropskih zemalja, rangirajući ih prema ključnim faktorima za posetioce. Španija se izdvaja kao zemlja sa najboljom plažom, i kao zemlja koja među prih dvadeset ima najviše predstavnika. Ta zemlja se istakla kao ultimativna destinacija za letni odmor sa 28% od 25 najboljih plaža, uključujući najbolju u Evropi plažu La Concha.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Visit Croatia (@visit.croatia)

Interesantno je da Hrvatska među prvih 25 ima čak četiri predstavnika. To su plaže Pasjača, Galebova stijena, Mala Raduča i Uvala Oprna. Plaža Pasjača je najpoznatija po visokom rubu litice i kristalno čistom moru. Smeštena je uz obalu u blizini Popovića, nedaleko od aerodroma u Dubrovniku, što je čini petom najpristupačnijom plažom od svih lokacija analiziranih u istraživanju.

Zašto su studijska putovanja važna za profesionalce u turizmu, saznajte više.

Među ostalim hrvatskim plažama na listi su Galebova stijena u Puli na 8. mestu i plaža Mala Raduča kod Primoštena na 9. mestu. Tu je i uvala Oprna na ostrvu Krku u Kvarneru koja se nalazi na 18. mestu.

Lista najboljih 10 plaža Evrope izgleda ovako, a za više posetite zvaničnu internet stranicu.

  1. La Concha, Španija
  2. Praia da Falésia, Portugal
  3. Pasjača, Hrvatska
  4. Las Canteras, Španija
  5. Lama Monachile, Italija
  6. Cala Comte, Španija
  7. Tuerredda, Italija
  8. Galebove stijene, Hrvatska
  9. Mala Raduča, Hrvatska
  10. Marinha, Portugal
  11. San Juan Playa, Španija

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

Besplatne boce vina gostima koji predaju telefone

0
Restoran Al Condominio telefon
Photo: Unsplash/Andriyko Podilnyk

Vlasnik restorana u Veroni kaže da je odgovor gostiju na novu inicijativu vrlo pozitivan, imajući u vidu da je moderno vreme uticalo na to da sve manje “slušamo” jedni druge

Restoran Al Condominio u Italiji nudi svojim gostima besplatnu bocu vina ako se odreknu svojih mobilnih telefona tokom obroka. Anđelo Lela, vlasnik restorana koji je otvoren u martu u Veroni, rekao je da je cilj bio da podstakne goste da razgovaraju jedni s drugima umesto da stalno gledaju u svoje telefone.

Novi format koji je vlasnik odabrao pokreće goste da se odreknu tehnologije dok uživaju u zajedničkom trenutku druženja. Tehnologija je postala problem, društvo je potpuno dehumanizovano, a uživanje u dobroj hrani ili vinu je postalo prošlost.

Gosti u restoranu imaju mogućnost da ostave svoj telefon na stranu, koji će biti smešten u zaključanu kutiju na ulazu. Zatim pokažu ključ konobaru, koji im nakon toga posluži bocu vina koju dobiju besplatno. Pored toga, ako ostave i recenziju, dobijaju sledećeg puta i besplatan obrok.

Vrhunska francuska gastronomija za 40 evra, saznajte više.

Digitalna detoksikacija u restoranu Al Condominio je za sada vrlo uspešna, gosti su izuzetno pozitivno reagovali. Čak 90% gostiju je odlučilo da ostavi svoje telefone po strani u zamenu za vino. Iz restorana poručuju da je zaista divno videti ljude koji razgovaraju jedni s drugima umesto da gledaju fotografije ili odgovaraju na poruke na svom telefonu.

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

Lazar Radojković, šef recepcije Gorski Hotel & Spa

0
Milorad Janković, operativni direktor hotela Gorski

Kolege i bliski saradnici o Lazaru Radojkoviću imaju samo reči hvale. Govore da je izuzetno vredan i posvećen poslu, ali i da na njega uvek mogu da se oslone. Za sebe Lazar kaže da je dobar posmatrač, a nakon što sam imao to zadovoljstvo da ga upoznam, ja imam utisak da je aktivan i analitičan, jer nisu ni svi posmatrači isti. Jedno je sigurno, Lazar Radojković je izuzetno uspešan mladić koji svoje okruženje čini boljim. Pred njim je nadam se velika karijera, a pred vama još jedan pravi mladi lav

Lazar Radojković, šef recepcije Gorski Hotel & Spa

TU: Svi mladi lavovi imaju idole, koga bi vi izdvojili kao vašeg idola?
LR: Najbolji vodič za mene je moja porodica u celini uz koju sam razvio empatiju i naučio da treba uvek biti vredan, istrajan i iskren. Zahvaljujući kompaniji u kojoj radim, imao sam tu sreću da upoznam i da radim sa veoma profesionalnim i uspešnim ljudima. Izdvojio bih direktora Milorada Jankovića, od koga sam o poslu naučio puno stvari i imao prilike da sa njim radim pre-opening hotela.

TU: Kako izgleda vaš radni dan?
LR: Dan počinjem pregledom izveštaja i imejlova. Iako deluje kao da mi je svaki dan rutina što se tiče obaveza, znam da je svaki novi dan izazov za sebe i da će se razlikovati od prethodnog. Mi smo hotel koji radi tokom cele godine na atraktivnoj lokaciji. To zahteva konstanto unapređivanje svih segmenata i to je za mene lepota posla kojim se bavim.

TU: Šta je za vas pravi odmor?
LR: Zbog dinamike posla, gledam da svaki slobodan trenutak iskoristim pametno. Na primer, odlazak u prirodu i tišina mi pomažu da brzo napunim baterije. Ipak, pravi odmor je odlazak na duže putovanje. Tada koristim priliku da posmatram i naučim kako stvari funkcionišu na drugim mestima. To mi je uvek bilo korisno, privlačilo mi je dosta pažnje i delovalo relaksirajuće na mene.

TU: Šta je to što vas izdvaja od drugih?
LR: Svi smo mi posebni na svoj način i imamo svoje veće ili manje kvalitete, pa bi možda bilo bolje da neko od mojih saradnika odgovori na ovo pitanje. Mislim da je od krucijalnog značaja biti lojalan, uporan i predan poslu koji radiš. Trudim se da ostvarim svoje ciljeve uz konstantan timski rad. To su principi kojih se pridržavam i kojima se vodim.

TU: Šta je formula vašeg uspeha?
LR: Uvek sam se trudio da shvatim, odnosno da uđem u suštinu posla i da na kraju dam sve od sebe kako bih svaku situaciju mogao da iznesem na najbolji mogući način. Nikada ne okrećem leđa izazovnoj situaciji već je prihvatam sa zadovoljstvom. Predanost poslu i istrajnost su za mene svakako najbitniji faktori na putu do uspeha. Volim posao koji radim i to mi uvek daje energiju da napredujem i ostvarujem dobre rezultate.

TU: Šta biste poručili mladim lavovima koji tek dolaze?
LR: Ništa ne dolazi preko noći. Želja za učenjem i istrajnost su vrline koje uvek dođu do izražaja. Takođe, timski rad bih naveo kao ključnu stavku. Kada se uklope sve ove stvari na pravi način, tada svakako dolaze i pozitivni rezultati.

Tekst: Petar Vušurović

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

Milano planira da zabrani prodaju sladoleda i pica nakon ponoći

0
Milano sladoled italija
Photo: Unsplash/Michelangelo Azzariti

U nastojanju da reši velike probleme sa bukom i komunalnim redom, Milano se sprema da zabrani kasnonoćne zalogaje. Ovaj rat protiv sladoleda i pice nije nov i mnogima se ne sviđa

Italijanski grad Milano predlaže novi zakon o zabrani prodaje sladoleda i pice nakon ponoći, u nastojanju da zaštiti „mir i zdravlje“ stanovnika. Gradska uprava je već predala zahtev, a ukoliko bude usvojen, stupio bi na snagu već sledečeg meseca.

Ovakva mera se ne sviđa mnogim stanovnicima grada, imajući u vidu da je sladoled integralni deo njihove kulture. Predlogom bi se zabranila sva hrana za poneti, odnosno za poručivanje. To uključuje i pice i pića, radnim danima nakon 12.30 i vikendom i državnim praznicima nakon 1.30 časova.

Ova nepopularna mera je neophodna kako bi se smanjile bučne grupe ljudi koje se okupljaju na ulicama i drže lokalno stanovništvo budnim. Cilj je, navode gradski zvaničnici, da se napravi balans između druženja i zabave i mira i spokoja stanovnika.

Zašto su studijska putovanja važna za profesionalce u turizmu, saznajte više.

Ovo nije prvi put da su pokušali da zabrane prodaju hrane posle ponoći. Gradske vlasti su još 2013. godine pokušale slično, ali su naišli na veliki otpor javnosti pa je predlog bio povučen pre glasanja, navodi Euronews.

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

Poslednje objave

Er Srbija

Er Srbija prevezla milion putnika od početka godine

0
Er Srbija je danas, 25. aprila, prevezla milionitog putnika u 2024. godini. Taj rezultat srpska nacionalna avio-kompanija zabeležila je dve nedelje ranije u odnosu...