Kloveli je jedno od retkih britanskih sela u privatnom vlasništvu. Selo je slikovito, u njemu nema automobila, i bilo je inspiracija mnogim umetnicima. Jedan od pisaca koji nije odoleo lepoti ovog mesta je bio i čuveni Čarls Dikens
Kloveli (Clovelly) je neobično selo koje naplaćuje ulaz turistima. Nalazi se na jugozapadu Engleske u Devonu, na obali mora. U selu je vreme stalo, a hiljadugodišnja zajednica tvrdoglavo odbija da se prilagodi modernom vremenu. Svi meštani složno žive u ritmu prošlosti.
Jedna od najprepoznatljivijih karakteristika ovog mesta je glavna ulica koja se spušta strmo ka luci. Ova kaldrmisana staza vodi kroz selo ispunjeno tradicionalnim kućama, cvećem i vrtovima koji odišu rustikalnim šarmom. Tokom vekova, meštani su koristili magarce za transport robe nizbrdo, ali danas su ovi pomoćnici uglavnom zamenjeni ručnim prikolicama koje stanovnici koriste za prevoz.
View this post on Instagram
U Kloveliju još uvek nema automobila. Nema trgovačkih lanaca, nema buke, nema ni zagađenja. Umesto toga, tu su popločane uličice, bele kućice, mali čamci koji čuvaju kamenu obalu iz 14. veka, miroljubive pčele i leptiri koji se hrane cvećem. Jedinu buku ali i miris pravi moćni Atlantik.
U selu živi oko 300 stanovika u 83 seoskih kuća, i to je prava aktivna i živahna zajednica. Autentičan način života je oduvek privlačio pažnju putnika, pa su meštani odlučili da izgrade centar za posetioce. Tada je odlučeno da se umesto parkinga turistima naplaćuje ulaz. Ulaz za odrasle košta 8.50 funti, odnosno 4.95 funti za decu. Na njihovo iznenađenje, broj posetilaca je porastao, a ne opao, pa svake godine selo poseti preko 150.000 ljudi.
Ovaj prihod je omogućio da selo ostane autentično. Sve vikendice, odnosno kuće, ostale su u izvornom obliku. Prihodi od turizma takođe su omogućili Kloveli da zadrži neuobičajenu politiku za ovaj deo sveta, nema izdavanja kuća, svi stanari moraju tu živeti konstantno.
Zašto su studijska putovanja važna za profesionalce u turizmu, saznajte više.
Kloveli je ipak više od uspavanog sela. Selo ima 700 hektara šume, tri velike farme, radnu luku, vrtove, pa čak i strugaru. U njemu ima preko 80 radno aktivnih ljudi, dok se ostali bave turizmom, poljoprivredom ili ribarstvom. Interesantno je kako je zajednica uspela da stvori održivost i nezavisnost, iako je na prvi pogled ostala zaboravljena u 18. veku. U vremenu kada je autentičnost retka, Kloveli ostaje biser na obali Devona, mesto koje vredi posetiti i doživeti u svom punom sjaju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.