Dok su neke kompanije izgradile najmodernije kapacitete za čuvanje sira koji imitiraju “pećinsko” okruženje, kompanija Emmi je uradila potpuno suprotno. Iskoristila je prirodno blago za svoje potrebe, pećinu Kaltbah
Arheolozi su pronašli dokaze da stanovnici Švajcarske proizvode sir od gvozdenog doba. U malom selu smeštenom u alpskoj dolini okruženoj livadama na kojima krave mirno pasu, nalazi se Kaltbah (Kaltbach) pećina. To je ogroman lavirint hodnika i prolaza koji je nastao pre 22 miliona godina.
Ime znači Kaltbah „hladna reka“, i kroz nju prolazi prava reka, koja pomaže u stvaranju idealnih uslova za sazrevanje nekih od najboljih svetskih sireva. To uključuje Kaltbach Le Gruyère AOP, Kaltbach Emmentaler AOP i Kaltbach Le Crémeux.
Na samo pola sata vožnje od Lucerna, ozbiljni ljubitelji sira mogu posetiti ovaj miran predeo ukrašen predivnim jezerima i zelenim brežuljcima kako bi istražili njegovu bogatu istoriju. Ova pećina ima specifične klimatske uslove koji su idealni za zrenje sireva: stalnu temperaturu od oko 12 °C i relativnu vlažnost vazduha od 96%. Ovi uslovi omogućavaju jedinstvenu teksturu i bogat ukus sireva koji se tamo proizvode.
Voir cette publication sur Instagram
Tajna pećine
To je u osnovi tipična slika švajcarskog kraja, prošarana tradicionalnim seoskim mlekarama koje proizvode sireve Ementaler i Grijer u određenim područjima AOP (Appellation d’Origine Protegée) koji garantuju visok kvalitet i autentičnost. Međutim, duboko unutar pećine Kaltbah, priče o lokalnim sirevima postaju mnogo zanimljivije.
U pećini, vazduh bogat mineralima, stalna vlažnost i hladna temperatura prave savršenu atmosferu za prirodno starenje sira. Ovaj prirodni proces sirevima daje njihovu prepoznatljivu teksturu i ukus. Međutim, potencijal za starenje ove specifične pećine slučajno je otkriven 1953. godine, kada su meštani bili prisiljeni da tamo skladište svoj sir zbog nedostatka prostora.
Sir u pećini provede i do 300 dana, i pažljivo se čuva od strane podrumskih majstora, koji metodično peru, okreću i testiraju sir. Tokom tog procesa, samo se čista voda i piriodne kulture koriste za negu sireva, a vremenom oni razvijaju karakterističnu tamno-smeđu do crnu boju kore, koja je karakteristika optimalnog prirodnog starenja iz pećinske mikroflore.
Zašto su studijska putovanja važna za profesionalce u turizmu, saznajte više.
Ovo je još jedan primer idealnog prijateljstva između prirode i ljudi, najkvalitetniji sirevi ne zahtevaju puno uslova. Često ne treba ulagati u fabrike i pogone, nekad je najjednostavnije iskoristiti ono što nam majka priroda besplatno nudi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.