Amsterdam je više puta pokušao da se distancira od imidža destinacije koja služi isključivo za zabavu. Međutim, to nije uticalo na turiste, i čelnici grada sada pokušavaju da promene pristup. U nameri da svedu broj novih turističkih noćenja na minimum, jer je masovni turizam u ovom gradu promenio sve ono lepo što turizam predstavlja, gradske vlasti su morale da uvedu jednu drastičnu meru
Amsterdam je zabranio izgradnju novih hotela u svom poslednjem pokušaju suzbijanja masovnog turizma. Ideja iza ovakve mere je krajnje humane prirode, oni žele da zadrže grad funkcionalnim i prijatnim i za stanovništvo i za turiste. Nove hotelske zgrade i kompleksi će morati ili da budu na periferiji grada ili da sačekaju neko bolje vreme.
Gradske vlasti su takođe ograničile broj noćenja turista u hotelima na 20 miliona godišnje. To bi za početak iznosilo smanjenje za oko 10%, iako je udruženje građana tražilo da se broj noćenja smanji na maksimum 12 milona godišnje.
Ostale mere se odnose na povećanje boravišnih taksi i ograničenja platformama za iznajmljivanje smeštaja, kao što je Airbnb. Ovakve uredbe nisu novost, i sa vremenom će postajati sve oštrije i ozbiljnije. Amsterdam od velikog broja turista ne može da funkcioniše. Kao poslednje rešenje se pominje i izmeštanje čuvene gradske četvrti crvenih fenjera na periferiju.
Prema novim pravilima gradskog veća, izgradnja novog hotela u Amsterdamu biće moguće samo u slučaju da se zatvori neki drugi već postojeći hotel. Nove nekretnine predviđene za turiste neće moći da povećaju broj mesta za spavanje, i sve će morati da budu korisne za grad i zajednicu, navodi Euronews.
Zašto su studijska putovanja važna za profesionalce u turizmu, saznajte više.
To podrazumeva održivost, maksimalno korišćenje obnovljivih izvora energije, štednju i ekološku osvešćenost. Novi hoteli koji su u izgradnji ili imaju već validne dozvole biće izuzeti od zabrane.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.