0.9 C
Belgrade
subota, novembar 23, 2024

Na Koralnom moru

Kad žrvanj svakodnevice svojim jednoličnim mlevenjem postane neizdrživ koliko smo samo puta poželeli da pobegnemo na neko pusto ostrvo, da, kao Šurda, na moru „produžimo život makar na pet dana“? Šurda je čeznuo za Grčkom, ali za one koji žude za bekstvom od svega i svih negde gde niko neće moći da ih nađe, valja krenuti na daleki put, preko sedam mora i sedam gora. U narednih nekoliko brojeva TU magazin će vas odvesti na Koralno more, gde neukroćena lepota prirode živi rame uz rame sa blagodetima civilizacije, na sam kraj sveta do kog let avionom traje više od 26 sati

Koralno more je deo južnog dela Tihog okeana (Pacifika) i nalazi se između severoistočne Australije i brojnih ostrva Republike Vanuatu i Nove Kaledonije. Naziv je dobilo po nekoliko hiljada koralnih ostrva koja se u njemu nalaze, od kojih je najvažniji Veliki koralni greben. Naše putovanje počećemo u Taunsvilu (Townsville), gradu u severnom delu australijske države Kvinslend (Queensland).

Užurban grad sa tropskim šarmom

Ako ćemo iskreno, u Australiji nijedan grad nije preterano užurban, ali Taunsvil, sa oko 180.000 stanovnika i sa jednom od najvećih vojnih baza u Australiji, svakako nije uspavani gradić na obali mora. Pošto je smešten u blizini Velikog koralnog grebena, sa oko tri stotine sunčanih dana godišnje, idealno je mesto za odmor, ali je zbog vojske uvek pun raznih gostiju, te nije lako naći smeštaj, iako je ponuda izuzetno velika – ima svega, od luksuznih hotela i rizorta, do hostela za bekpekere.

Taunsvil, kao i svi gradovi u Australiji, nudi jedinstven spoj urbanog i divljeg, a od prirodnih čuda stvarno zastaje dah. Ovaj deo sveta ima tropsku klimu sa dva godišnja doba – letom, odnosno vlažnom sezonom (od novembra do aprila) i zimom, tj. sušnom sezonom (od maja do oktobra). I ono najinteresantnije, nalazi se na južnoj hemisferi, što znači da se voda u slivniku okreće suprotno od kazaljke na satu, a zvezdanim nebom dominira sazvežđe Južni krst. Čak i Mesec izgleda kao da je okrenut naglavačke!

Podvodni muzej među koralima

Pre nekoliko godina u Taunsvilu je otvoren Muzej podvodne umetnosti (Museum of Underwater Art), jedini takav muzej na južnoj hemisferi, koji čine četiri instalacije, od kojih je „Coral Greenhouse“ ušla u Ginisovu knjigu rekorda. Za ovaj muzej morate da se pokvasite i zaronite u more, ali jedna od instalacija, „Ocean Siren“, izdiže se iz vode i moguće ju je videti sa čuvenog šetališta The Strand.

Ovo šetalište ili štrand, što bi rekli u Novom Sadu, proteže se duž obale grada i pravi je mali raj za porodice sa decom jer ima mnoštvo parkića, plaža i restorana.

U centru grada se nalaze i Muzej tropskog Kvinslenda i Akvarijum Velikog koralnog grebena, najveći akvarijum sa živim koralima na svetu, u kome je i rehabilitacioni centar za kornjače, pa ako niste raspoloženi za eksurzije u prirodu, možete sve da vidite i u muzeju.

Ipak, otići u Australiju, a ne videti sve one neverovatne endemske vrste biljaka i životinja uživo, u prirodi, prosto je nezamislivo. Zato će vam u Taunsvilu svi preporučiti da se ukrcate na trajekt koji će vas za dvadesetak minuta prebaciti do čarobnog i nezaboravnog Magnetnog ostrva (Magnetic Island), kome je ime dao niko drugi nego Džejms Kuk.

Svet daleko od običnog

Legenda kaže da se Džejms Kuk 1770. našao u blizini ostrva i da mu se kompas razmagnetisao, što je on pripisao magnetnim odlikama ostrva te ga je tako i nazvao. Meštani ostrva, njih oko 2.500, svoje ostrvo od milošte zovu Megi.

Ljudi su zauzeli samo jedan mali deo ostrva, a sve ostalo je nacionalni park u kom žive koale, valabi (mali kenguri), morski krokodili, dugong (neobičan sisar iz reda morskih krava), pauci, zmije, a oposumi, mali slatki torbari kojih ima širom Australije, često se ne stide i dolaze do hotela i bungalova u potrazi za hranom. Još jedna životinja često „zaluta“ među ljude – specifična vrsta ptice šljuke, pod nazivom bush stone-curlew, koja živi samo u Australiji, a neobična je po tome što ispušta zvuk koji liči na plač bebe. Pa ako vas u pola noći probude jaukanje i plač, bez brige, to samo ptica doziva svog partnera.

Retko gde u Australiji imaćete priliku da vidite koale u prirodi, van zoološkog vrta, ali na Magnetnom ostrvu je to moguće. Koale uglavnom spavaju tokom celog dana, ali ako imate sreće, dok se šetate šumom videćete i poneku kad se probudi. To traje kratko, protegnu se, pogledaju vas, zastanu na tren za slikanje, i onda nazad u svet snova. Valabiji su daleko druželjubiviji. Ima nekoliko uvala na ostrvu u koje redovno dolaze da se druže i da pojedu ponešto. Mada, ako ih hranite, morate kupiti posebnu hranu.

Turisti na ostrvo dolaze uglavnom zbog ronjenja kod Velikog koralnog grebena, koji je lako dostupan, a ima i mnogo škola i kurseva za ronjenje sa bocom, mada Veliki koralni greben nudi nezaboravno podvodno iskustvo čak i za gnurenje. Na ostrvu su prelepe plaže, akvarijum, prodavnice, galerije, muzeji, barovi i restorani, pa ko ne voli da roni može prosto da uživa u lepoj prirodi i opuštenoj atmosferi.

Brodske olupine i legende o blagu

Na Magnetno ostrvo dolaze i lovci na blago. Postoji oko dvadeset olupina, neke su u moru, neke na kopnu, većinom su to brodovi stradali u brodolomima tokom 19. veka, a ispredaju se i legende o izgubljenom blagu, mada ga još niko nije pronašao.

Međutim, pravo blago Magnetnog ostrva ne leži u škrinjama sa blagom, već u sporom ritmu života, u slobodi bitisanja. Tu svako može da bude ono što želi i svako može da stvori neki svoj mali raj. Zato nije neobično da naiđete na nekog polugolog starog pustolova sa papagajem na ramenu koji živi u prikolici na plaži. Ovde se dani stapaju jedan sa drugim i slivaju u tirkiznoplavi horizont. Brige nestaju u sitnom belom pesku i talasima, ostavljajući za sobom samo jednostavnu radost življenja u ovom divljem, prelepom delu sveta.

Ipak, Kvinslend nije pripitomljen, sunce je snažno i krema sa visokim faktorom zaštite je obavezna. U moru ima različitih vrsta meduza, od kojih su najopasniji irukandži, nevidljivi golim okom, pa je kupanje ograničeno samo na mesta koja su ograđena posebnom zaštitnom mrežicom. Ovde su uživanje i relaksacija nerazdvojivi od sirove snage prirode. Ali u tome i jeste čar Magnetnog ostrva – sunce, spokoj, udobnost modernog života isprepletani su sa neukroćenom divljinom i uzbuđenjem koje dolazi od sjedinjavanja s prirodom. Jedno je sigurno, nećete zažaliti!

Piše: Bojana Ilić

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

- Sponzorisano -
- Sponzorisano -
- Sponzorisano -