7.6 C
Belgrade
ponedeljak, decembar 2, 2024

„Mali“ sistemi koji prave veliku razliku u hotelijerstvu

Da li ste znali da polovina (52,7%) svetskih gostiju danas obraća pažnju na održive prakse hotela u kojima odsedaju? Drugim rečima, ekološka osvešćenost objekta je dodatni bonus pri izboru, što se, nesumnjivo, odražava na njegovu reputaciju. Još uvek ne veliki broj njih (3,6%), mada je i to u porastu, rezerviše isključivo smeštaj sa dokazanim održivim praksama. Ali, koji su to dokazi i gde se nalaze? Ako prvi put rezervišete neki hotel, verovatno najpre odlazite na Google ili specijalizovane sajtove poput TripAdvisor, gde ćete naći recenzije – pohvale ili osude i detaljnije informacije

Budući da je danas maltene sve na internetu, ne čudi što su čak i najhvaljenijim hotelskim lancima veoma bitne upravo te recenzije. Nekoliko loših ocena i renome na Google-u počinje da pada, a to je situacija koju svaki hotel ili restoran želi da izbegne. Uz gorepomenutu ekologiju i filozofiju racionalnog trošenja, ruku pod ruku ide i higijena. Nema gosta koji ne želi da boravi u čistom i urednom prostoru, naročito sada kada se boravak u hotelu ne odnosi samo na sobe i trpezarije, već i prostore za rad, kongresne sale, fitnes centre. Tokom pandemije je došlo do velike promene u načinu razmišljanja, bilo iz opravdanih razloga ili pod uticajem opšte panike, ali jedno je sigurno: zahtevi kupaca koji se odnose na čistoću drastično su porasli.

Psiholozi kažu da prostor u kojem boravimo odražava stanje naših misli u tom momentu, te je logično da će više zelenila, reda i bolja higijena značajno uticati na unutrašnji osećaj zadovoljstva gostiju. Uostalom, oni žele besprekornu uslugu za novac koji daju. Dodatno, radije će odabrati hotel koji ulaže u svoje prostore, sisteme, osoblje i koji se prilagođava trendovima, jer imaju utisak da je čak i viša cena u tom slučaju opravdana.

Hoteli orijentisani na „zeleno“ omogućavaju optimizaciju potrošnje energije, upravljanje vodom, reciklažu i smanjenje otpada, što značajno doprinosi privlačenju ekološki osvešćenih gostiju, ali i investitora. Na primer, hoteli kao što su Marriott i Hilton koriste energetski efikasne sisteme i senzore za praćenje potrošnje vode, a mnogi implementiraju i solarne panele i pametne sisteme za upravljanje energijom. Takođe, sve je popularnija upotreba dozirnih sistema u hotelima, koji podrazumevaju precizno doziranje proizvoda (sapuna, šampona, sredstava za dezinfekciju).

hygiene system

Inače, oko 33% gostiju grupacije Hilton reklo je da su eco-friendly odlike hotela glavni razlog bukiranja smeštaja. Uostalom, pođite od sebe – da li biste se vratili u hotel koji zadovoljava ove standarde? Verujemo da je odgovor „da, apsolutno“. To je posebno važno istaći na današnjem, sve konkurentnijem tržištu kada rastu cene usluga, ali ne i nivo kvaliteta i higijene. Stoga, pažljivo birajte kome poklanjate svoje poverenje i novac.

Građenje boljeg imidža

Ukoliko se fokusiramo na dozirne sisteme u hotelima, shvatićemo da samo oni imaju niz prednosti koje objektima mogu doneti popularnost, bolju reputaciju i veliku posećenost, a gde je sve ostalo?

Dakle, zamena jednokratnih plastičnih boca za kozmetičke proizvode dozirnim sistemima, koji koriste punjenja iz velikih pakovanja ili čak ekoloških refila, značajno smanjuje količinu plastičnog otpada. Ovaj pristup je usklađen sa EU direktivom o plastici.

Osim toga, obezbeđuje se efikasnija, preciznija upotreba proizvoda, što direktno smanjuje ugljenični otisak. Hoteli upotrebom dozirnih sistema šalju poruku da podržavaju cirkularnu ekonomiju, što ih automatski čini naprednijim konkurentom na tržištu.

Kao što smo već pomenuli, uvođenjem većih, refil pakovanja hoteli smanjuju potrebu za ambalažnim otpadom, a mnogi automatski dozirni sistemi imaju senzore koji su energetski efikasni ili koriste dugotrajne baterije, tako da se time smanjuje i potrošnja električne energije.

Evropa, inače, ima cilj da do 2030. postane CO2 neutralna, a u tom procesu učestvuju vlade, renomirane kompanije, manji proizvođači, brojne organizacije. Među njima i Tork – brend kompanije Essity, kao prvi na Starom kontinentu koji je smanjio i nadoknadio emisiju ugljenika za ceo životni ciklus odabranih dispanzera sapuna, toalet papira i dispanzera za ručne ubruse.

Ovo je posebno važno pomenuti, jer ste verovatno i sami primetili koliko se svaki pojedinac nesavesno odnosi upravo prema papirnatom otpadu. Svakako, jedan od gorućih problema ostaje plastika. Stoga je Tork doneo revoluciju, kada je ponudio ugljenično neutralnu sertifikaciju na nizu postojećih dispanzera koji se u Evropi koriste od 2023. godine. Ako ste putovali od tada i obilazili evropske hotele, sigurno ste naišli na njihove dispanzere koji postavljaju trendove u ovoj i narednim godinama.

Pomenutom inicijativom, kompanija Essity je već smanjila emisiju ugljenika za 26 Tork dispanzera korišćenjem sertifikovane obnovljive električne energije za proizvodnju. Zastupnik dela asortimana Tork proizvoda u Srbiji je kompanija Hygiene Systems, a više o ponudi možete saznati na njihovom zvaničnom sajtu.

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

- Sponzorisano -
- Sponzorisano -