-0.6 C
Belgrade
ponedeljak, januar 20, 2025

Hoće li bazeni u Grčkoj biti slani?

Dok turizam vrši pritisak na slatkovodne resurse Grčke, ova zemlja razmatra druge opcije kako bi hotelski bazeni ostali puni. Jedan od predloga je naišao na neodobravanje javnosti, u pitanju je upotreba morske vode

Kako bi bazeni u hotelima u Grčkoj ostali puni, imajući u vidu velike suše, razmatra se korišćenje morke vode. Ovo je jedan od predloga o kom raspravlja grčki parlament u okviru donošenja novog zakona o borbi protiv suše.

Novi predlog podrazumeva postavljanje cevovoda za pumpanje morske vode u i iz bazena u obalnim hotelima. Cilj je što duže produžiti mogućnost uštede vode koja bi se mogla koristiti za druge urbane potrebe u područjima koja su suočena s nedostatkom iste.

Zašto Grčka mora da uvodi ovakve zakone o uštedi vode?

Tokom poslednje dve godine Grčka je patila od stanja akutne suše. Zemlja je zabeležila smanjenje godišnje količine padavina za oko 12% između 1971. i 2020. godine ako se uporedi sa periodom od 1901. do 1970. godine.

Nedostatak padavina i suša pokazuju malo znakova usporavanja, a nadolazeća turistička sezona dodatno će opteretiti resurse. To je posebno vidljivo na ostrvima i popularnim destinacijama za odmor. Egejska ostrva i Krit su jedni od najteže pogođenih, tamo je zabeleženo smanjenje padavina za čak 25%, navodi euronews.

Kudiljero – Skriveni biser severne Španije, saznajte više.

Vlada Grčke je zbog toga pod sve većim pritiskom da ponovno osmisli kako će turizam izgledati u budućnosti. Hoteli neće biti primorani da pune svoje bazene morskom vodom, ali predloženi propisi bi im olakšali izgradnju infrastrukture za to ako se uvedu ograničenja korištenja vode.

Zašto su neki ljudi protiv plana štednje vode?

Plan za očuvanje vode izazvao je zabrinutost kritičara zbog štete po okolinu od onoga što bi moglo biti vraćano pumpama nazad u more. U predlogu zakona nema standarda kvaliteta za ispuštanje vode, iako je bazene s morskom vodom potrebno tretirati određenim hemijskim sredstvima.

Hlor, koji se obično koristi za dezinfekciju bazena, otrovan je za ribe i druge životinje, a ispuštanje takve slane vode moglo bi poremetiti ravnotežu morske okoline.

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

- Sponzorisano -
- Sponzorisano -
- Sponzorisano -
- Sponzorisano -