1.8 C
Belgrade
petak, novembar 15, 2024

Kako se Finci prilagođavaju klimatskim promenama i čuvaju ski staze?

Sve je više zimskih planinskih centara širom Evrope koji se praktično “tope” usled klimatskih promena. Takav slučaj nije zaobišao ni Finsku, zemlju koja je tradicionalno poznata kao zemlja sa dosta hladnom klimom. Kako oni vide budućnost, i kako menjaju svoju turističku ponudu da bi očuvali planine i našli rešenje ovog problema?

Finska decenijama koristi jedan prirodan trik, lako dostupan i održiv materijal za čuvanje skijališta koja se nalaze na malim i srednjim nadmorskim visinama. Oni koriste prostirke napravljene od piljevine za očuvanje staza tokom skijaške sezone, naročito u periodima kad temperature nisu dovoljno niske da bi sneg opstao. Ova metoda, nazvana jään säilöminen, koristi piljevinu kao izolator kako bi zaštitila sneg od topljenja.

Tokom toplijeg perioda u godini, Finci piljevinom pokrivaju gomile snega prikupljene u zimskom periodu, čime osiguravaju da deo snega ostane očuvan do sledeće zime. Kada dođe sezona skijanja, preostali sneg se prenosi na staze, čime se omogućava raniji početak sezone. Očuvanje snega na ovaj način pomaže u održavanju kontinuiteta skijaške sezone, omogućava raniji početak zimskih sportova i privlači turiste, što ima pozitivan uticaj na lokalnu ekonomiju.

Nove vrste prostirki uključuju i upotrebu ekstrudiranog polistirena, materijala koji se koristi za izolaciju kuća u skandinavskim zemljama. Rok trajanja ovog materijala, termo-omota, je više od 20 godina.

Zašto recikliran a ne veštački sneg?

U skijaškim centrima i na zimskim sportskim događajima, veštački sneg i reciklirani sneg postaju sve važniji kao sredstva za produženje sezone. Iako oba tipa snega služe istoj svrsi, postoje ključne razlike između njih.

Veštački sneg

Veštački sneg se proizvodi pomoću mašina za osnežavanje, koje prskaju vodu pod visokim pritiskom kroz specijalne mlaznice, stvarajući kapljice koje se smrzavaju u dodiru sa hladnim vazduhom. Ovaj proces imitira prirodni proces snežnih padavina, ali stvara čestice snega drugačije strukture, koje su obično gušće i teže od prirodnog snega.

Prednosti veštačkog snega

– Omogućava brzo stvaranje snežnog pokrivača kada prirodni sneg nije dovoljan.

– Dobra otpornost na topljenje, pa traje duže na stazi.

Mane veštačkog snega

– Zahteva velike količine vode i energije, što može negativno uticati na životnu sredinu.

– Kvalitet snega može zavisiti od temperature i uslova za proizvodnju, a struktura može biti manje prijatna za skijaše.

Reciklirani sneg

Reciklirani sneg podrazumeva sakupljanje prirodnog snega koji je pao tokom zime i njegovo očuvanje tokom toplijih meseci (primenom metoda poput pokrivanja piljevinom ili termo-omotima). Ovaj sneg se skladišti u gomilama na specifičnim lokacijama, a zatim se tokom sledeće sezone prenosi nazad na staze.

Prednosti recikliranog snega

– Manji uticaj na životnu sredinu, jer se koristi prirodni sneg.

– Kvalitet snega bliži prirodnom, zbog prirodnog procesa stvaranja.

Mane recikliranog snega:

– Potreba za prostorom za skladištenje snega i dodatnom opremom za izolaciju.

– Gubitak snega tokom skladištenja, čak i uz najbolju izolaciju.

Oba tipa snega imaju ključne uloge u održavanju staza u uslovima klimatskih promena, ali izbor između veštačkog i recikliranog snega zavisi od budžeta, ekoloških faktora i specifičnih potreba skijališta.

HOTEL KRALJEVI ČARDACI SPA*** Kopaonik, saznajte više.

Upravo zbog svega navedenog, finska kompanija Snow Secure je krenula da, osim skijalištima u svojoj zemlji, nudi i ostalim zemljama širom sveta usluge „čuvanja snega“. Ova ideja je došla u pravi čas, jer se već uveliko razmišlja o zatvaranju velikog broja skijališta širom Evrope i sveta.

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

- Sponzorisano -
- Sponzorisano -