Miksologija je umetnost i praktično nauka pravljenja koktela koja neprestano evoluira. Svake godine nam donosi nove trendove, inovativne elemente i kreativne tehnike koje redefinišu način na koji uživamo u koktelima
Novu 2025. godinu u svetu miksologije obeležiće minimalizam, novi kokteli biće bazirani na samo nekoliko sastojaka koji će biti pažljivo odabrani. Na taj način dobiće se jasan i prefinjen ukus. Pravi primer minimalističkog pristupa koktelima je Negroni Sbagliato. To je jednostavna, ali ukusna varijanta klasičnog Negronija s prosekom umesto džina.
Pored toga, botanički kokteli postaju sve popularniji. Kokteli prožeti biljnim sastojcima, koji obično uključuju suvo cveće, biljke, bobice ili začine, donose svežinu i autentičnost. Najpopularniji sastojci su lavanda, ruzmarin, žalfija i smilje. Takvi kokteli su slojeviti i aromatični. Primer je Lavender Collins kog sačinjavaju džin, sok od limuna, sirup od lavande i mineralna voda za svež i mirisan koktel.
Kako se povećava svest i briga o zdravlju, tako raste popularnost i koktela sa niskim udelom alkohola. Takvi kokteli nude puni ukus uz manju količinu alkohola, sofisticirane i delikatne niskokalorične opcije, kompleksne i izbalansirane. Pravi primer je Aperol Spritz.
View this post on Instagram
Takođe, bezalkoholni kokteli postaju sve popularniji jer nude sigurnu i uzbudljivu alternativu. Takva pića pružaju jedinstvena i inovativna iskustva, njih karakteriše širok raspon boja i aroma. Najbolji primer je Simply red koktel koji sadrži pire od kokosa, Grenadine sirup, sok od limuna i sok od ananasa.
Kombuha, fermentirano piće od čaja s niskim udelom alkohola i šećera, takođe je postalo izuzetno traženo. Njena blaga alkoholna prisutnost, zajedno s bogatstvom ukusa i zdravstvenim benefitima privlači ljude željne novih senzacija.
Novi sastojci u koktelima
- Adaptogeni – biljke i gljive koje pomažu telu da se bori sa stresom i održavaju ravnotežu
- Ašvaganda (Ashwagandha) – suplement biljke sa zemljanim ukusom koji smiruje nervni sistem
- Reiši gljive (Reishi) – imaju blagi ukus i dodaju dubinu koktelima i imaju potencijalne imunološke benefite za organizam
Nove tehnike
Sous vide infuzije je metod koji koristi finu kontrolu temperature za infuziju sastojaka u alkohol i omogućava ekstrakciju dubokih ukusa bez prekuvavanja. Ovakva infuzija na niskoj temperaturi stvara složene ali delikatne ukuse.
Rotaciona destilacija koristi vakuum za destilaciju tečnosti na niskim temperaturama. Ovaj metod čuva osetljive arome i stvara čiste, intenzivne ekstrakte.
Fat washing je metod u kom se alkohol infuzira s masnoćama poput maslaca, ulja ili slanine, a zatim se zamrzava kako bi se masnoće uklonile. Ovaj metod stvara bogate i kremaste koktele.
Filtriranje je proces kojim se uklanjaju čestice iz tečnosti kako bi se dobio kristalno čist koktel sa glatkim ukusom. To se često postiže upotrebom želatina, agar agara ili mleka.
Smoke infusion ili dimljenje dodaje dubinu i kompleksnost koktelima kroz infuziju dima. Koriste se klasične tehnike dimljenja kako bi se koktelima dodale kompleksne i oštre arome.
Nitrogen shaking je upotreba tečnog kiseonika za mešanje ili hlađenje koktela što omogućava brzo postizanje izuzetno niskih temperatura, stvarajući jedinstvene teksture i vizualne efekte.
Srpska vina krupnim koracima napred, saznajte više.
Rapid infusion koristi pritisak kako bi se brzo infuzirali okusi u alkohol. Ova tehnika koristi sifone za šlag ili CO2 patrone kako bi ubrzala proces infuzije.
Odležavanje koktela u hrastovim buradima ili staklenim posudama s hrastovim “čipsom” može razviti složene ukuse i dodati dubinu koktelima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.