21.7 C
Belgrade
utorak, maj 27, 2025

Više od lepe obale: Otkrijte skrivene dragulje Antalije

Antalija, prelepi grad turske rivijere, jedna je od najomiljenijih destinacija turista iz svih krajeva sveta tokom cele godine, zbog blage temperature, zadivljujuće obale, drevnih gradova i odmarališta svetske klase

Međutim, iza dobro utabanih mesta nalaze se neke rajske, manje poznate destinacije koje će iznenaditi i oduševiti čak i najiskusnije putnike. Ovi skriveni dragulji pružaju neograničene mogućnosti da doživite prirodu, kulturu i istoriju, i otkrijete potpuno drugačiju stranu Antalije. Predlažemo vam neke od, još uvek, skrivenih lokaliteta koje možete posetiti tokom cele godine i koje vam ovog leta odmor u Antaliji mogu učiniti još lepšim i sadržajnijim!

Selo Ormana: Narodna arhitektura u svom najboljem izdanju

Ormana ili staro „Joruk“, nomadsko selo, nalazi se u podnožju planine Taurus i jedan je od skrivenih dragulja Antalije. Prepoznato na listi „Najboljih turističkih sela na svetu 2024“ od strane Svetske turističke organizacije (UNWTO), ovo malo selo je kutak raja sa bujnim zelenilom, živopisnim plavetnilom i nostalgičnim ambijentom.

Ormana je odlično mesto za upoznavanje autentičnog turskog seoskog života. Selo je poznato po takozvanim button kućama koje su građene samo od kamena i kedrovog drveta, bez maltera za zidanje. Ove kuće iz osmanskog doba su izuzetni primeri narodne arhitekture, ističući vekovima staru zanatsku veštinu i održiv način života u skladu sa prirodom. Selo je poznato i po vinogradima, gde je plodna zemlja pogodna za tradicionalno uzgajanje lokalnog grožđa izuzetnog ukusa. U gradu se već gotovo 60 godina održava festival u slavu sorte grožđa „čavuš“ svakog septembra.

Pećina Altinbešik: Geološko čudo drugog sveta

Pećina Altinbešik, koja se nalazi u selu Urunlu, jedno je od prirodnih čuda Turske bez premca, ali često ostaje „ispod radara“.  Pećina, deo Nacionalnog parka Altinbešik na periferiji Taurusa, dom je najvećeg podzemnog jezera u Turskoj i sadrži stalaktite, stalagmite i travertine nalik ledu. Posetioci mogu da uživaju u obilasku pećine kako bi istražili očaravajuću atmosferu sa mineralnim formacijama, čistom vodom i prirodnim svetlosnim efektima. Takođe, mogu da pešače oko pećine i otkriju prirodne lepote ovog nacionalnog parka u kojem se nalazi čak 605 biljnih vrsta, uključujući i brojne endemske vrste i bogat divlji svet.

Himera: Fantastičan prirodni fenomen

Himera, mesto „zapaljenih stena“, jedan je od najintrigantnijih prirodnih fenomena Turske. Do njega se može relativno lako doći nakon tridesetominutnog pešačenja uzbrdo kroz prelepe pejzaže u naselju Čirali, poznatom po plaži na kojoj kornjače Caretta caretta polažu jaja.

Gas metan koji izlazi iz zemlje susreće se sa atmosferom izazivajući plamen koji se nikada ne gasi. Ove stene su deo Nacionalnog parka Olimpos Bejdaglari, oblasti mediteranske lepote gde mitovi postaju stvarnost.

Prema legendi, junak Belerofont sa krilatim konjem Pegazom, ubio je Himeru – čudovište sa tri glave koje bljuje vatru, pretvorivši ga u stenu. Zbog toga se veruje da je večni plamen Himere ostatak vatre ove zveri po kojem je i samo mesto dobilo ime.

Iako je Himera gotovo nadrealni prizor, posebno nakon zalaska sunca, susedni drevni grad Olimpos, u okviru nacionalnog parka, takođe izaziva strahopoštovanje. Datira iz 3. veka pre nove ere, a lokacija na čuvenoj plaži Olimpos nudi uvid u prošli život u Likiji zahvaljujući impresivnim drevnim ostacima.

Vodopadi Učansu: Skrivena oaza na putu Svetog Pavla

Vodopadi Učansu na 60 kilometara od Beleka, popularne luksuzne destinacije za golf u Antaliji, takođe su skriveni raj. Voda koja dolazi sa planine Taurus polako se sliva u zelenilo dva vodopada, svaki visine od 25 do 30 metara. Do ovih vodopada se pešači uzbrdo otprilike sat vremena, ali posetioci kao nagradu na kraju puta imaju zadivljujući pogled na okolinu. Manji prirodni bazen ovde je poznat i kao Kraljevski bazen.

Vodopadi Učansu su deo puta Svetog Pavla, druge najduže pešačke staze u Turskoj. Prateći tragove Svetog Pavla, istaknutog misionara ranog hrišćanstva, staza planinarima nudi priliku da istraže drevne ruševine, tradicionalna sela i netaknutu prirodu.

Fotografije: TGA (Türkiye Tourism Promotion and Development Agency)

Pratite nas na našoj LinkedinFacebookInstagram i stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

- Sponzorisano -
- Sponzorisano -
- Sponzorisano -
- Sponzorisano -