Više od 85 metara ispod poznatih vilinskih dimnjaka Kapadokije nalazi se podzemni grad koji je bio u stalnoj upotrebi gotovo hiljadama godina. U njemu su utočište nalazili ljudi koji su izgradili potpuno funkcionalan grad u kom nažalost nije bilo mesta kalustrofobičnim stanovnicima
Kapadokija je region koji se nalazi u pokrajini Nevšehir u centralnoj Anadoliji. Najpoznatija je po svom pejzažu koji kao da nije sa ove planete. Upravo tu se nalazi i podzemni grad od 20.000 ljudi, koji je dugo bio skriven od očiju javnosti, sve dok ga jedan seljak nije slučajno otkrio dok je tražio kokoške koje su propale kroz šupljinu u steni.
Pre više hiljada godina, ovo nestabilno, vulkansko okruženje prirodno je isklesalo tornjeve u svoje specifične oblike koji sada privlače milone posetilaca. Ali ispod nestvarne površine Kapadokije, vekovima je ležalo skriveno čudo jednako velikih razmera. Ispod se nalazi podzemni grad koji je mogao mesecima skrivati čak i do 20.000 stanovnika.
Drevni grad Elengubu, danas poznat kao Derinkuyu, ukopan je više od 85 metara ispod Zemljine površine, prostirući se na 18 nivoa. Najveći iskopani podzemni grad na svetu bio je u gotovo stalnoj upotrebi hiljadama godina. Njega su kroz istoriji naseljavali mnogi, a napokon je napušten 1920-ih tokom grčko-turskog rata.
Podzemni grad od 20.000 ljudi
Derinkuyu je jedna dosta zamršena mreža podzemnih nastambi, magacina hrane i odaja za stoku. Mreža podrazumeva kompletnu infrastruktura koja je oplemenjena školom i malom kapelom. Bila je to cela civilizacija ušuškana na sigurno ispod površine zemlje.
Svaki nivo grada bio je pažljivo projekovan za specifične potrebe. Stoka se držala u štalama najbližim površini kako bi se smanjio miris i otrovni gasovi. Unutrašnji slojevi grada bili su projektovani kao prostorije za stanovanje, tu su bili takođe magacini i škole.
Najimpresivnije je to kako je izgrađen složen sistem za ventilaciju, kao i specijalan bunar koji je ceo grad snabdevao čistom vodom. Svaki deo mreže grada je bio inovativan i kompleksan, isplaniran da bude praktičan i bezbedan. Kapadokija je inače pogodna za ovakvu vrstu podzemne gradnje zbog nedostatka vode u tlu i stena koje su dozvoljavale oblikovanje.
Najružniji grad u Toskani, saznajte više.
Pretpostavlja se da postoji više od 600 ulaza u grad, uglavnom skrivenih, u ogroman podzemni grad koji se prostire na 445 kilometara. Pećinski grad je vrlo brzo postao popularan kod turista, a 1985. regija Kapadokija je dodana na Uneskov popis svetske baštine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.