2.2 C
Belgrade
petak, decembar 13, 2024

U julu na Kvarneru najtraženiji objekti visoke kategorije, u njima je ostvareno 6% više noćenja!

U Primorsko-goranskoj županiji je u julu ostvareno 741 hiljada dolazaka i 5,1 miliona noćenja. Od početka godine ostvareno je 1,8 miliona dolazaka i 9,4 miliona noćenja. U pore]enju s prošlom godinom, i u julu i od početka godine broj noćenja je manji za 2% u komercijalnom smještaju, što je uzrokovano smanjenjem ostvarenog broja noćenja u objektima niže kategorije

U julu u objektima s 5 zvezdica u odnosu na prošlu godinu ostvareno je 6% više noćenja, a u odnosu na 2019. godinu 48% više noćenja. Za 1% je bolji i broj noćenja ostvarenih u objektima s 4 zvezdice, dok su objekti s 3 zvezdice ostvarili 3% manje noćenja. Prema vrsti smeštaja, u julu je u porodičnom smeštaju ostvareno je 2,5 miliona noćenja, u kampovima 1,1, milion noćenja i u hotelima 650 hiljada noćenja.

“U osvrtu na turističke rezultate treba podsetiti kako je glavna strateška smernica turističkog razvoja cele Hrvatske povećanje broja dolazaka i noćenja u pred i posezoni, te povećanje kvaliteta ponude a ne kvantiteta. Nakon što je predsezona s ostvarenih 2 milona noćenja (odnosno 9% više) za Kvarner bila najbolja ikada, u julu je ostvaren nešto manji broj noćenja, odnosno 2% manje uporedimo li s prošlom godinom. Tu treba naglasiti da se manje noćenja ostvarilo u objektima s 3 zvezdice, dok objekti s 5 zvezdica beleže porast – hoteli su ostvarili 16% više noćenja, porodični smeštaj 8% više noćenja, dok su kampovi najviše kategorije ostvarili jednak broj noćenja kao i prošlog jula. Ovi rezultati pokazuju nam kako se trend manjeg broja noćenja zapravo događa u objektima niže kategorije gde neretko cena ne odgovara kvalitetiu. Što znači da treba biti vrlo realan u formiranju cene, jer gosti itekako prate kretanja u cenama smeštaja do zadnjeg trenutka i ukoliko pronađu povoljniju ponudu, otkažu rezervaciju bez dodatnih troškova i rezervirišu drugi smeštaj. Ne smemo dozvoliti da na ovaj način stvorimo dugoročno negativne posledice koje će uticati na imidž Kvarnera kog godinama gradimo prema kvalitetu. Kvalitet ponude i dobar imidž kog Kvarner ima moramo zadržati”, ističe Irena Peršić Živadinov, direktorica županijske turističke zajednice.

Poslednjih dana jula na području županije dnevno je boravilo oko 185 hiljada gostiju, od kojih su najbrojniji bili gosti iz Nemačke, Slovenije, Hrvatske, Mađarske, Austrije i Češke. Podsetimo, u poređenju s prošlom godinom, gosti iz Nemačke u razdoblju od januara do maja ostvarili su porast u noćenjima od 16%, dok su u julu ostvarili manje noćenja budući se radi o tržištu koje je osetljivo na odnos cene i kvaliteta, te iako žele ili planiraju putovati, u skladu s trenutnim ekonomskim izazovima, jako paze na odnos cene i kvaliteta.

Najposećenije subregije u srpnju bile su ostvro Krk (1,9 milona noćenja), Cresko-lošinjska ostrva (950 hiljada noćenja), Crikveničko-vinodolska rivijera (920 hiljada noćenja) i ostrvo Rab (656 hiljada noćenja). Slede Opatijska rivijera (435 hiljada noćenja), Riječki prsten (250 hiljadanoćenja) i Gorski kotar (25 hiljada noćenja).

Ukupni turistički promet od januara do jula 2024. godine

Od januara do juna, najposećenije subregije bile su ostvo Krk, Cresko-lošinjska ostrva, Crikveničko-vinodolska rivijera, Opatijska rivijera i ostvro Rab. Najviše noćenja ostvarili su gosti iz Nemačke, Slovenije, Hrvatske, Austrije i Mađarske.

Kod smeštajnih objekata i dalje je aktuelan trend da broj noćenja i popunjenost rastu s brojem zvezdica, tako objekti s 4 i 5 zvezdica nastavljaju ostvarivati najveće poraste u broju noćenja.

Ukupno je u prvih sedam meseci u kvarnerskim hotelima ostvareno 3% više noćenja u poređenju s 2023. godinom, od čega je u hotelima s 5 zvezdica ostvareno 11% više noćenja, u onima s 4 zvezdice 8% više, dok su hoteli s 3 zvezdice ostvarili 3% manje noćenja.

U porodičnom smeštaju ukupno je ostvareno 3% manje noćenja u odnosu na 2023. godinu, od čega je u objektima s 5 zvezdica ostvareno 6% više noćenja, dok su s druge strane objekti s 3 zvezdice zabeležili  4% manje noćenja.

Nakon rekordne i odlične predsezone, očekujemo vrlo dobru postsezonu. Prema Planu razvoja turizma regije, ali i onog na nacionalnom nivou, glavni ciljevi turističkog sektora u poslednjih nekoliko godina su povećanje broja dolazaka i noćenja u pred i postsezoni, povećanja kvaliteta ponude i usluga i samim time veća potrošnja gostiju i veći prihodi. Ono o čemu se već godinama raspravlja je činjenica kako rast broja noćenja i dolazaka u glavnom letnom delu sezone više nije u fokusu i nije održiv, budući je upravo to deo godine kada su sve destinacije i njihova infrastrukutra pod velikim opterećenjem.

Pratite nas na našoj Facebook Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.

- Sponzorisano -
- Sponzorisano -