Japanski viski, sake i pivo su popularni širom sveta, i dobro su poznati javnosti. Međutim, jedan bar u Tokiju pokušava lokalnom stanovništvu i posetiocima da ponovno predstavi doburoku, jedno od najstarijih i najkontroverznijih pića u japanskoj istoriji
Pivara Heiwa Doburoku Kabutocho se nalazi u četvrti Nihombashi u istočnom Tokiju. Tokom perioda Edo (1603. – 1868.), to područje je odlično napredovalo i razvijalo se zahvaljujući brodovima koji su prevozili pošiljke sakea. Imajući to na umu, ova pivara je odlučila da upravo sad na tržište plasira davno zaboravljeni dubroku sake, piće koje je dugo bilo zabranjeno.
Šta je doburoku?
Istorija doburoku sakea je mutna kao i samo piće. Samo ime znači mutno ili nefiltrirano, odnosno nerafinisano piće. U osnovi, postoje dve vrste sakea, seishu i doburoku, bistri i mutni sake.
Pored toga, sake i doburoku imaju jednu ključnu razliku u proizvodnji. Uobičajeni sake počinje od kvasca, koji se zove shubo, i ima tri glavna sastojka, pirinač kuvan na pari, gljivice za fermentaciju i vodu. U proizvodnji doburoku sakea svi sastojci se mešaju na početku, zbog čega je dobijena smesa prepuna šećera, koji počinju da razgrađuju kvasac, što zaustavlja fermentaciju mnogo ranije. Na kraju ostaje slađa tečnost sa puno nižim procentom alkohola.
View this post on Instagram
Zašto se doburoku smatra kontroverznim?
Doburoku je dugo bio poznat kao piće farmera i seljaka. Relativno jednostavna receptura i proces proizvodnje uticalo je na to da je ovo piće postalo izuzetno popularno. Proizvodnja je trajala vekovima.
Međutim, promene u društvu, posebno one političke, dovele su do izmene zakona koje su direktno uticale na uvođenje novih poreza. Vlasti su shvatile da su licencirane pivare i destilerije vitalni izvor prihoda za novu vladu, kada je i počelo uvođenje mera za ograničavanje domaće proizvodnje alkohola. Kasnije, 1896. godine je uveden porez na domaća alkoholna pića, što je kulminiralo potpunom zabranom istih 1899. godine. Od tada, sav napravljen doburoku bio je ilegalan, odnosno pravljen je u potpunoj tajnosti.
Iako se svaki domaći alkohol smatra ilegalnim, japanska je vlada 2003. dopustila barovima i restoranima u posebnim zonama deregulacije, prvenstveno u regijama gde je ekonimski rast stagnirao, komercijalnu prodaju doburokua.
Srpska vina krupnim koracima napred, saznajte više.
Proces pravljenja doburokua, sa manje filtracije, daje intenzivniji i blago sladak, pun ukus pirinču. Pije se na sobnoj temperaturi, često kao deo tradicionalnih japanskih festivala i rituala. Od 2021. postoji 193 ustanova širom Japana koje su ovlaštene za prodaju doburokua. Nekada piće seljaka ponovo osvaja tržište, jer tradicija i volja menjaju sve zakone.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, budite u toku sa novostima i zanimljivostima iz turizma i ugostiteljstva.